Club of Pioneers

13. mai blir Odds Ballklubb innlemmet i Club of Pioneers, en organisasjon som jobber for å bevare historien til fotballens opprinnelse ved å innlemme de eldste klubbene i verden.

Annonse:

Det vil være en seremoni i pausen i kampen mellom Odds Ballklubb og Strømsgodset 13. mai. Vær derfor på plass for å få med deg dette historiske øyeblikket!

Dear pioneer of Football,

On behalf of the Foundation of the World's First Football Club, I want to share the honor with you to become an official member of the round table of "World's First Clubs" with the aim to discover and remember the founding history of football and therewith unite the Oldest Clubs from every country in the world under one banner, to be globally recognised as the "Club of Pioneers".

We want to encourage your club to join this unique opportunity, bringing a light to the true pioneers of the game, your founding fathers and forgotten heroes. Independently of success, money, culture and race, we allow the same banner jointly sharing values of football that we want to preserve and promote: Integrity, Respect and Community.

This initiative is driven by your Club's Foundation with the vision to support grass roots and amateur football in the future, based on heritage of 1857 both our clubs are build upon. With your support, we can fight for a better world through the power of football and save the memory about the pioneers who helped to build today's greatest sport in the world.

Yours Sincerely,

Richard Tims - Chariman of The World's First Football Club

Historikk

To pionerer fra Sheffield

FC Sheffield 1857
FC Sheffield 1857

I 1857 gikk de to vennene, Nathaniel Creswick og William Prest, sammen og grunnla det som skulle bli verdens første fotballklubb: Sheffield FC.

Den første regelboka

I de kommende årene (1859) skrev herrene Creswick og Prest det som skulle bli de første  lover og retningslinjer for fotballen. De definerte blant annet verdiene: Integritet, Respekt og Samhold.

Amatørfotballens fødsel

Helt siden oppstarten har Sheffield FC vært et amatørlag, uten noen form for betaling. I 1885 grunnla klubben den første turneringen for amatørlag som en protest mot den profesjonelle ligaen som ble startet av det engelske FA.

FIFA Order of Merit

Sammen med Real Madrid, ble Sheffield FC tildelt FIFA Centennial Order of Merit i 2004. Dette ble tildelt med bakgrunn i deres oppnåelser på fotballbanen og betydning for samfunnet som helhet.

Sheffield Football Club Foundation

For å verne om klubbens opphav og dets amatørstatus ble Sheffield FC Foundation etablert i 2010. Foruten å foredle klubbens identitet, jobbes det med både lokale og internasjonale prosjekter for fremtidige pionerer av grasrotfotballen.

Club of Pioneers overzicht leden - may 2017
Annonse fra Eliteserien: