På lørdag møter Norges Veteranlandslag i Fotball Odd Allstars på Skagerak Arena

Kampen skal markere Verdensdagen for psykisk helse og sette søkelyset på betydningen av tilhørighet, trygghet og tillit.

Annonse:

For Øyvind Tangstad, trener og styreleder i Krigsveteranlandslaget, er det nettopp laget som står sentralt.

– Det er jo en veldig viktig dag, og ikke minst et veldig viktig tema. Både for oss krigsveteraner, men også for tidligere fotballproffer, sier Tangstad.

Mange likheter

Krigsveteranlandslaget består av veteraner fra hele landet. I dag teller troppen 93 personer, med en fast stamme på rundt 15 spillere.

Tangstad forteller at ideen om å se på likhetene mellom veteranlivet og livet som profesjonell fotballspiller vokste frem i fjor.

– Vi fant ut at det er enormt mange likheter mellom krigerlivet og profflivet. Du får mat, du trenger ikke tenke på lønna, for den kommer. Du trener, enten det er på fotballtrening før kamper, eller på oppdrag for å dra i krig.

For både soldaten og fotballspilleren kan overgangen til livet etterpå bli stor. Man går fra en hverdag med klare rammer, lagkamerater og et stort støtteapparat til en tilværelse der mye må håndteres på egen hånd.

– Når man er ferdig, så endrer alt seg. Du er vant til lagkamerater og et stort støtteapparat rundt deg. Men i det du er ferdig, enten som soldat eller som fotballspiller, så står du helt alene. Det er da utfordringene starter.

– Tilhørighet skaper trygghet

For veteranene handler samlingene ikke bare om trening og kamper. De handler om å møtes, kjenne på fellesskapet og ha mennesker rundt seg som forstår noe av det man selv har opplevd.

– Det å kunne tørre å snakke om ting, ta tak i sin egen medspiller og lufte tanker slik som vi gjør på samlingene våre. Det tror jeg er kjempeviktig.

Årets tema for Verdensdagen for psykisk helse er «tillit». For Tangstad henger det tett sammen med arbeidet veteranlandslaget gjør.

– Hovedgrunnen til at vi gjør dette er jo å gjenskape tilhørighet. Tilhørighet skaper trygghet, og trygghet skaper tillit. Når man skaper tillit, kan man etter hvert åpne seg til andre. Det at vi teller 93 stykker i troppen, viser jo at vi har skapt et bra tilbud som gir verdi for krigsveteraner. 

Et tilbud som betyr mye

Tangstad startet Krigsveteranlandslaget i 2017. Bakgrunnen var et ønske om å skape et tilbud til veteraner som var annerledes enn det som allerede fantes.

– Jeg startet dette fordi jeg savnet et tilbud for krigsveteraner som ikke involverte alkohol eller motorsykkel.

Siden den gang har laget vokst, og neste år kan veteranlandslaget feire tiårsjubileum.

I løpet av året samles laget fire ganger for trening og sosialt fellesskap. At troppen nå teller 93 personer, mener Tangstad sier mye om betydningen av tilbudet.

– Vi ser virkningene av arbeidet vi gjør med Krigsveteranlandslaget. Både for min egen del, men også for mange andre på laget som har stort utbytte av dette.

– Dette har blitt årets høydepunkt for veldig mange. Dette er hva de brenner for. Det er i utgangspunktet synd at dette er høydepunktet, men det viser jo viktigheten av det vi driver med.

Kampen sparkes i gang lørdag klokken 11, og Odd Allstars byr på kjente navn som blant annet Anders Rambekk, Frode Johnsen, Steffen Hagen og Erik Pedersen.

Det er gratis inngang, og alle er velkommen. Vi håper så mange som mulig tar turen til Skagerak Arena for en god opplevelse!

Annonse fra Obos-ligaen: